Wady opon zimowych

Czy opony zimowe mają jakieś wady? Pytanie pojawiające się co roku w okresie jesiennym. Listopad jest miesiącem w którym należy rozważyć wymianę opon z letnich na zimowe. Ale czy warto się śpieszyć, a może lepiej poczekać na pierwszy śnieg?
Oczywiście każdy kierowca ma swoje zdanie na ten temat. Jedni optuja za wymianą opon na zimowe już teraz – unikają przez to kolejek w zakładach wulkanizatorskich oraz są przygotowani na pierwszy śnieg. Inni kierowcy czekają na ostatnią chwilę i zwlekają z wymianą kół na zimowe dopiero wtedy gdy spadnie pierwszy śnieg. A wtedy stają w bardzo długich kolejkach do wymiany opon.
Ja jestem tym kierowcą, który stara się wypośrodkować i nie eksploatować opony zimowe na suchej i ciepłej nawierzchni. Dlaczego? Ponieważ na nawierzchni pozbawionej śniegu, opony zimowe pokazują swoje liczne wady. Do najważniejszych należą:
– większy hałas na drodze,
– zwiększone zużycie paliwa na oponach zimowych,
– większe zużycie opon zimowych na suchej drodze,
– wyższy koszt opon zimowych.
Niestety, w obecnej sytuacji, ważne jest dla mnie zużycie paliwa. Koszt benzyny powoduje, że zwiększenie zużycia nawet o 10% jest już odczuwalne dla kieszeni.
Dlatego analizuję prognozy pogody i staram się wymienić opony na zimowe w ostatniej chwili.

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.